روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی

روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی

1. هدف:

هدف از تدوین این روش اجرایی تعیین نحوه شناسایی، جمع آوری، آزمایشگاه دهی، نگهداری، ایجاد دسترسی مطلوب برای استفاده کنندگان داخلی و خارجی، انتشار و توسعه دانش مورد نیاز برای عملیات فرآیندها و دستیابی به انطباق خدمات آزمایشگاه  می باشد . 

2. دامنه كاربرد:

دامنه كاربرد اين روش اجرايي شامل كليه واحدهايي كه عملكرد آنها در محدوده سيستم مديريت كيفيت آزمایشگاه ???  می باشد.

3. مفاهیم روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی :

مدیریت دانش :Knowledge Management is  Knowledge Sharing یعنی مدیریت دانش همان به اشتراک گذاشتن و تبادل تجربیات و دانش است .

مدیریت دانش : کاهنده هزینه نا دانسته ها و ارتقاء دهنده قابلیت های آزمایشگاه  است .

مدیریت دانش : مدیریت سرمایه های نا ملموس (دانش) کارکنان از ابتدا تا انتهای دوره حیات آن و به تعبیر واضح تر شامل خلق ، کسب،

ذخیره سازی، به اشتراک گذاشتن و در نهایت، به کار گیری دانش در آزمایشگاه  است .

منظور از "دانش" در "مدیریت دانش بازار یابی " دقیقا چیست ؟

ذهن شما مملو از دانش هایی است که توسط شما یا همکارانتان ایجاد شده است . بطور کلی مدیریت دانش بازاریابی یعنی کلیه آموزه های تولید شده حین فرایند کاری که دانستن آن توسط دیگران ایجاد ارزش افزوده می نماید.

مدیریت دانش بازاریابی در ازمایشگاه در زمان ها و موقعیتهای مختلف تولید میشود برای مثال:

 • حین یک جلسه یا بحث کاری.
 • حین یک ماموریت کاری.
 • حین یک رفع اشکال.
 • حین کار در گروهها و تیم های کاری
 • حین فرایند های کاری روزمره .
مدیریت دانش

انواع دانش آزمایشگاهی :

به طور کلی دانش در آزمایشگاه  ها بر دو نوع است :

 • دانش فردی یا نهان که کاملا شخصی و محصور در مغز و ذهن پرسنل است و عمدتا در اثر سالها تجربه و مطالعه همزمان و درگیری
 • عملی در فرآیندهای کاری و در حین حل مسائل و مشکلات و غلبه بر بحران های مختلف کاری ، عملیاتی و مدیریتی برای افراد
 • ایجاد می شود که تنها در ذهن ایشان و آن هم برای مدتی محدود باقی می ماند و در صورتیکه قبل از خروج شخص از هر آزمایشگاه
 • به هر دلیل از ایشان اخذ نگردد یا به شیوه ای توسط خود ایشان یا اعضای تیم مدیریت دانش مستند و مکتوب نگردد ابتدا از
 • آزمایشگاه و بعد از مدتی در ذهن ایشان کم رنگ و رفته رفته محو گشته وبه فراموشی سسپرده می شود .
 • دانش آشکار است که مستند شده و نظام یافته بوده و براحتی می توان یه آن دست یافت و یا آن را به اشتراک گذاشت ،نظیر نقشه
 • ها ، دستور العمل ها ،کتابچه های راهنما ،فیلم های مستند و … همانطور که قبلا اشاره شد یکی از اصلی ترین وظایف سامانه مدیریت
 • دانش ،تبدیل دانش های پنهان موجود در ذهن پرسنل به دانش های آشکارو قابل دسترسی برای همگان ، تجزیه و تحلیل، پردازش،
 • ارزش گذاری و فراهم نمودن زمینه های بکارگیری آن در عمل برای دستیابی به آزمایشگاه  سریع واکنش و با تفکر روزآمد جهانی می باشد .
 • بنابراین دانش می تواند یک تجربه فنی، یک دیدگاه فنی، یک تجربه مدیریتی، یک دیدگاه مدیریتی و حتی یک مبحث اقتباس شده ازیک مطالعه باشد . در دانش بازاریابی در ازمایشگاه و روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی باید تلاش نمود تا هیچ دانش و تجربه ای مفقود نشده و بتوانیم پاسخ هر سوال را در سریعترینزمان وبا کمترین هزینه از درون آزمایشگاه  مان بیابیم .

دانش نیروی انسانی

دانشی است که توسط اعضای آزمایشگاه به وجود می‌آید.

دانش مکانیزه

دانشی که حامل وظایف ویژه یکپارچه در سخت افزارماشین است، در واقع شامل دانش مربوط به تجهیزات آزمایشگاه  می‌باشد.

دانش مستند

 دانشی که به شکل بایگانی، کتاب، سند، دفتر کل، دستورات، نمودارها و… ذخیره می‌شود.

دانش خودکار (اتوماتیک)

 دانشی است که به طور الکترونیکی ذخیره شده و به وسیله برنامه‌های رایانه‌ای که وظایف خاص را پشتیبانی می‌کند قابل دسترسی می‌باشد.

مستند

مستندات که می توانند شامل آئین نامه ها، دستورالعمل ها، قوانین، کتابهای الکترونیکی، جزوات الکترونیکی، مستندات فنی، صورت جلسه ی جلسات مهم و مرتبط با بحث های دانشی ، آمار و غیره باشند  دانش های آشکار به حساب آمده و لزوما مربوط به PowerPoint اطلاعات ، مقاله و خود شخص نمی باشد .
این مستندات ممکن است بتوانند زمینه ای را برای تولید دانش های جدید برای کارکنان فراهم نموده و دانش ایشان را در زمینه ای مختلف ارتقا بخشند .

تجربه کاری (شخصی)

از مهمترین ماژول های مورد نظر در بحث مدیریت دانش که اعتبار روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی شرکت را تا حد چشمگیری ارتقا می دهد همین ماژول می باشد . در ماژول تجربه شخصی یا تجربه کاری شما می باید تجربه موفقیت یا شکست خود را که در مواجهه بامشکلات و سعی برای حل آنها به دست آورده باشید و یا ابتکاراتی را که برای اداره تهیه امور و صرفه جویی در وقت و هزینه بکار بسته اید را عنوان نموده و ثبت نمایید .
با توجه به اینکه محیط نگارشی نرم افزار چندان مطلوبی نمی باشد جهت بالا بردن ارزش کار خود پیشنهاد می گردد با شرح مختصری در قسمت نوشتاری نرم افزار و در یک فایل نوشتاری به صورت ضمیمه و حتی الامکان با بکار بردن تصاویر و فونت های زیبا اقدام فرمائید

پژوهش ها

این ماژول نیز جزء دانش بحساب آمده و می باید کاملا متعلق به اشخاص می باشد و در یک فعالیت پژوهشی ممکن است :

 • چند دانش را در کنار هم قرار داده و مقایسه کنید .

 • دانشی را نقل و آن را تحلیل کنید .

 • آماری را ارائه و تحلیل کنید .

 • دانشی را نقل کنید و آنرا با اقتضائات آزمایشگاه خود تطبیق دهید .

 • در خصوص یک موضوع مرتبط با شرکت در جهت رفع مشکلات در آزمایشگاه اقدام به پژوهش نموده و نتایج را مستند نمایید .

دانش اقتباسی و مطالعات

این نوع دانش در واقع توسط خود شما تولید نشده و یا تجربه شخصی خود شما نمی باشد . در واقع شما مطلب جدیدی خلق نکرده اید و صرفا دانش یا مجموعه ای از دانش ها را به نحوء مناسبی نقل کرده اید . موارد ذیل شامل دانش اقتباسی و مطالعات می گردد :
 زمانی که شما دانشی را به عنوان مهندس دانش یا تیم مهندسان دانش از یک خبره که خود عضوء سیستم نیست و یا خارج از آزمایشگاه  و یا بازنشسته می باشد اخذ می نمایید ، این دانش را می باید بنام ایشان و حتی الامکان با تصویر ایشان در بخش دانش اقتباسی و مطالعات وارد نمایید . در صورتی که فناوری و تجهیزی را می شناسید که بسیار مناسب برای آزمایشگاه  بوده و می تواند مشکلی از مشکلات آزمایشگاه  را برطرف نماید ، اطلاعات مربوطه با ذکر منبع و ماخذ را می توانید در بخش دانش اقتباسی و مطالعات وارد نمایید .

4.مسئوليتها و اختيارات :

 • مسئولیت ثبت دانش بعهده کلیه کارکنان و سوپر وایز و مسئول فنی است.
 • مسئولیت بررسی اولیه بعهده سوپروایز آزمایشگاه می باشد.
 • مسئولیت ارزیابی و توسعه و ایجاد راه کارهایی جهت اجرا آن بعهده کمیته کیفیت (مسئول فنی، سوپروایز، نماینده مدیریت و مشاور آزمایشگاه) می باشد.
 • مسئولیت ثبت و تهیه بانک اطلاعاتی بعهده نماینده مدیریت در کیفیت میباشد
مسئوليتها و اختيارات روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی

5.مستندات و مراجع مربوطه :

 • روش اجرايي عم انطباق و اقدام اصلاحي و پیشگیرانه
 • روش اجرایی کنترل مدارک و سوابق

6.نحوه اجرا :

دلایل زیادی وجود دارد که آزمایشگاه  ها در مدیریت دانش سرمایه گذاری میکند. به عنوان مثال اگر بسیاری از کارشناسان در حال بازنشسته شدن هستند و آزمایشگاه میخواهد راهی برای ثبت دانش و تجربه آنها داشته باشد یا اینکه تعداد زیادی از افراد به تازگی استخدام شده اند و تجربه و دانش لازم را ندارند، در این مواقع روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی راه حلی برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری است. همچنین اگر حجم اطلاعاتی که از طریق ایمیل ها،اسناد ،یادداشتها و… روزانه دریافت میشود به سرعت در حال افزایش باشد و نرخ رشد اطلاعات بسیار سریع باشد در آن صورت مدیران و کارمندان هرگز قادر به خواندن ،نگهداری ومدیریت تمام داده هایی که در اختیارشان هست نیستند.

به همین دلیل است که کسب و کار در ازمایشگاه باید یک سیستم مدیریت دانش جامع داشته باشند.روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی ، اساسا مجموعه ای از رفتارها،فرایندها و فناوری هایی است که برای مدیریت موثرتر اطلاعات و بهبودیادگیری طراحی شده است.

روش اجرا

6-1- اهم مزایای استفاده از روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی به شرح ذیل می باشد:

6-1-1- امکان تصمیم گیری بهتر و سریع تر

با ارائه اطلاعات مرتبط در زمان نیاز از طریق جستجو،اشتراک و پشتیبانی ،یک سیستم مدیریت دانش میتواند پایه‌ای برای تصمیم‌گیری خوب فراهم کند. همکاری کمک می‌کند که نظرات مختلف و تجربیات متنوع تعداد زیادی از افراد را در هنگام تصمیم‌گیری داشته باشیم و به ما برای یک تصمیم گیری مناسب کمک میکند. استفاده مجدد از دانش ذخیره شده اجازه می دهد تصمیمات بر اساس تجربه واقعی گرفته شود.

6-1-2- آسان ساختن پیداکردن اطلاعات و منابع مربوطه

هنگامی که با نیاز به پاسخ به یک مشتری مواجه شدید، مشکل را حل کنید، روش‌ها را تحلیل کنید ،بازار را ارزیابی کنید،با رقیبان خود را ارزیابی کنید ، پیشنهادات جدید ارائه دهید ،برای استراتژی خود برنامه ریزی کنید و شما معمولاً به دنبال اطلاعات و منابعی برای حمایت از این فعالیت ها هستید.اگر آسان و سریع بتوانید به تمام مواردی که نیاز دارید در زمانی که به آنها نیاز دارید دسترسی پیدا کنید،فعالیتهای آزمایشگاه ی به صورت مؤثرتری انجام می شود.

6-1-3- اجتناب از دوباره کاری

اگر کسی یک سند را تهیه کرده یا ارائه ای را آماده کرده که یک نیاز تکراری را تأمین میکند که باید بسیار استفاده شود. وقتی کارمندان آزمایشگاه  متوجه شدند که چگونه یک مشکل رایج را حل میکنند یا اینکه میدانند چگونه یک سرویس رایج را ارائه دهند و یا اینکه چگونه یک محصول جدید را تولید کنند ،با استفاده از سیستم مدیریت دانش دیگر میتوانند هر چقدر که بشود راه حل، سرویس و محصول ارائه دهند.درست همانطور که بازیافت مواد برای محیط زیست خوب است استفاده مجدد از این موارد برای آزمایشگاه ها نیز مفید است زیرا باعث میشود تا از دوباره کاری جلوگیری شود، مانع مشکلات میشود ، در وقت صرفه جویی میشود و پیشرفت سریع میشود. سیستم مدیریت دانش به شما کمک میکند تا به جای اینکه زمانتان را روی کاری که قبلاً انجام داده اید بگذارید،زمانتان را روی انجام کار جدیدی بگذارید.

6-1-4- جلوگیری از تکرار اشتباهات

اگر از اشتباهاتمان درس عبرت نگیریم ، آنها را باز هم تکرار خواهیم کرد. مدیریت دانش به شما این امکان را میدهد که درس های آموخته شده در مورد شکستها و موفقیتها را به اشتراک بگذاریم.به منظور انجام این کار، کارمندان آزمایشگاه  باید مایل به صحبت در مورد آنچه که اشتباه انجام داده اند باشند و باید این فرهنگ در آزمایشگاه  ایجاد شود . مثلاً اگر NASA بفهمد که چرا یک شاتل فضایی منفجر شده است ،میتواند از دوباره رخ دادن این اتاق جلوگیری کند و جان افراد زیادی را نجات دهد.یا مثلاً اگر مهندسان بفهمند که چرا بزرگراه ها و ساختمان ها در طی زلزله قبلی فرو ریخته اند،در آن صورت میتوانند طرح های جدیدی را طراحی کنند تا بهتر بتوانند ازحوادث احتمالی در  زمین لرزه های آینده جلوگیری کنند.

6-1-5- استفاده از تخصص بازاریابی و تجربه موجود

گروه های آزمایشگاه ی از مهارت و دانش هر عضو گروه بهره مند میشوند و مهارت و دانش کسب شده، مزیت آزمایشگاه  محسوب میشود .هرچه مهارت افراد در آزمایشگاه  بیشتر شود، قدرت آزمایشگاه  بیشتر میشود . در آزمایشگاه  های بزرگ،افرادی با قابلیت ها و پیشینه های متنوع وجود دارد که باید از قابلیتهای آنها بهره مند شوند .اما همانطور که تعداد افراد افزایش می یابد،برای هر فرد دشوار میشود که درباره همه تمام کارمندان ،اطلاعات داشته باشد.بنابراین حتی اگر کارمندان دانش لازم برای کمک به سایرین را داشته باشند،آشنایی با دیگر کارمندان ندارند. به دست آوردن اطلاعات در زمان نیاز، میتواند بسیار مفید باشد زیرا شما از تجربه آن فرد یاد میگیرید و آن را به نیاز های فعلی خود اضافه میکنید.

6-1-6- اطلاع رسانی اطلاعات مهم به طور گسترده و سریع

امروزه،همه ما به اطلاعات نیاز داریم تا کارهایمان را به طور مؤثری انجام دهیم،اما همچنین زیادی اطلاعات در منابع متنوع مشکلاتی را بهوجود می آورد.چگونه میتوانیم به اطلاعاتی را که هدفمند و مفید هستند ،سریع و به موقع دسترسی پیدا کنیم؟مدیریت دانش این مشکل را حل میکند به این شکل که در این سیستم پورتال های شخصی ،اشتراک های هدفمند،برچسب زدن(tagging)

6-1-7- ارتقا استانداردها، فرایندهای تکرار پذیر و پروسه ها

اگر فرایندها و پروسه ها، استاندارد تعریف شده باشند باید همیشه آنها را دنبال کنید. این مورد به کارمندان این امکان را میدهد تا یاد بگیرند که چگونه باید کارها انجام شود تا منجر به نتایج قابل پیش بینی و با کیفیت بالا شود. با ارائه یک فرایند برای ایجاد،ذخیره سازی،ارتباط و استفاده از فرایندها و پروسه های استاندارد،کارکنان قادر خواهند بود از آنها دائما استفاده کنند. پس بدین شکل، مدیریت دانش به آزمایشگاه  میتواند کمک کند.

6-1-8- ارائه روش ها ،ابزار ها ،قالب ها ،تکنیک ها و نمونه ها

روش ها، ابزارها ،الگوها ،تکنیک ها و نمونه ها مواردی هستند که از فرایندهای تکراری پشتیبانی میکنند.انجام این کار به طور مداوم ،کیفیت را بهبود می بخشد و یکپارچگی را در آزمایشگاه  تضمین میکند.

6-1-9- در دسترس قرار دادن تخصص های نادر

اگر نیاز شدیدی به یک مهارت و تخصص نادر وجود دارد،مدیریت دانش میتواند آن را برای آزمایشگاه  تامین کند. برای انجام این کار از طریق مدیریت دانش ، شیوه های زیادی وجود دارد.انجمن های گفتگو اجتماعی، رویدادهای آموزشی، پرسیدن از سیستم های متخصص،وبلاگ ها و ویدئو ها از جمله راه های انجام این کار هستند.

10- به مشتریان بازار یابی نشان میدهد که دانش چقدر به سودشان خواهد بود

در شرایط رقابتی،مهم است که بتوانید آزمایشگاه تان را متفاوت از دیگر شرکتها کنید.مدیریت دانش به مشتریان فعلی نشان میدهد که شما تخصص بالایی دارید و تلاش هایی که انجام میدهید تا محصول و یا خدمات را ارائه دهید را نشان می دهد،در نتیجه آنها متقاعد میشوند تا همکاری را با شما شروع کنند و یا آن را ادامه دهند.

6-1-11- ارائه خدمات سریع به مشتریان

سرعت آزمایشگاه  در اتمام کار یکی دیگر از مزیت های رقابتی آزمایشگاه  میتواند محسوب شود. اگر دو آزمایشگاه  خدمات کاملا یکسانی را به مشتری ارائه دهند،آزمایشگاه ی که زودتر محصول را عرضه کند برنده است.به اشتراک گذاری دانش،استفاده مجدد و نوآوری میتواند به طور قابل توجهی زمان ارائه یک پیشنهاد ،محصول یا خدمات به مشتری را کاهش دهد و این به معنای افزایش نرخ موفقیت ، ایجاد یک کسب و کار جدید و مشتری جدید است.

6-1-12- گسترش دادن دانش آزمایشگاه

به عنوان یک آزمایشگاه ی که در حال رشد است ،گسترش دادن دانش آزمایشگاه  برایشان سودآور است درصورتی که آزمایشگاه  بتواند از صرفه جویی هزینه ای در ازمایشگاه  و دانش ازمایشگاهی همه کارمندان خود استفاده کند، بسیار موفق تر خواهد بود.

6-1-13- قابل استفاده مجدد کردن بهترین تجارب حل مسئله

استفاده از تجارب قبلی ،چه بهترین شیوه حل مسئله بوده باشد و یا اینکه صرفا شیوه خوبی بوده باشد،میتواند به طور قابل توجهی نتایج هر شرکت را بهبود بخشد. برای مثال،اگر یک کارخانه تولید در یک بخش از جهان ،چگونگی جلوگیری از نیاز به دوباره ساختن محصول را شناسایی کرده باشد در آن صورت، سایر کارخانه های تولید در سراسر جهان این راهکار را اتخاذ میکند. با ایجاد یک فرایند برای تکرار شیوه های مناسب،آزمایشگاه  از مزایای آنچه که برای حل مشکلات یاد می گیرد استفاده میکند.

6-1-14- برانگیختن نوآوری و خلاقیت

اکثر شرکت ها می خواهند درآمد خود را افزایش دهند،اما رشد صنایع و افزایش رقابت ،رسیدن به این خواسته را دشوار میکند. اشتراک گذاری دانش و همکاری افراد با یکدیگر ،میتواند باعث برانگیختن نوآوری و خلاقیت شود و دانش جدیدی را ایجاد کنند.اگر شما تمام این مزیت ها که توسط مدیریت دانش فراهم شده است را به دست آوردید،آزمایشگاه تان حتما باید رشد کند و به موفقیت برسد.
مدیریت دانش(KM) مبتنی بر دو فعالیت اصلی است :
۱- ضبط و مستند سازی دانش      ۲- انتشار آن دانش در آزمایشگاه

6-2- جمع آوری و کسب دانش در حوزههای مشخص شده و کسب و کار ازمایشگاهی:

6-2-1- استفاده از منابع اطلاعاتی برون آزمایشگاه ی:

خرید کتاب، فیلمهای آموزشی، نرم افزارها و سایر منابع اطلاعاتی،
اعزام کارکنان به کارگاهها و دورههای آموزشی برون آزمایشگاه ی،
استفاده از مشاور متخصص در حوزهای  مرتبط در دامنه فعالیت،
استفاده از دانش آزمایشگاه هایی با فعالیتهای مشابه،
انجام پروژههای پژوهشی،
استفاده از خطوط راهنمای سامانه آزمایشگاه  های ذیربط،حضور در همایش ها و سمینار ها و..

6-2-1- استفاده از منابع اطلاعاتی درون آزمایشگاه ی:

استفاده از کتابها، جزوات و منابع اطلاعاتی داخل آزمایشگاه  ،
استفاده از سوابق پروژههای انجام شده در حوزههای مورد استفاده در آزمایشگاه ،
استفاده از تجارب و دانش نیروهای کارآمد آزمایشگاه ،
استفاده از سوابق اجرایی در آزمایشگاه ،
مستند نمودن تجربه کارکنان با سابقهی بالا در حوزهی مورد نظر )تبدیل دانش ضمنی به دانش عینی( ،
دعوت ازپرسنل باتجربه جهت ارائه تجربیات و دانشهای ضمنی خود در قالب سخنرانی ویادداشت،
استفاده از سوابق مربوط به حوادث، شامل گزارش حوادث و شبه حوادث کارکنان،
برگزاری جلسات طوفان ذهنی ،
استفاده از گزارش مانورهای برگزار شده در آزمایشگاه  و..

6-2-2- تعیین، شناسایی و جمع آوری دانش :

در ابتدا نوع تجربه/ سابقه شناسایی شده در فرم ثبت دانش آزمایشگاه ی مشخص می گردد.

سپس شرحی از تجربه کسب شده با اطلاعات کامل که در چه زمانی، در چه مکانی، با چه هزینه و صرف منابعی و به چه نحو بوده را در فرم ذکر شده یادداشت می کند. در ادامه می بایست حوزه مورد استفاده جهت پایش و اندازه گیری فرایند مشخص گردد.

6-2-3- تحلیل، ارزیابی و نگهداری دانش و تجربه (اولیه) :

کسب هر دانش در صورت تحلیل صحیح از آن، منجربه ایجاد ارزش افزوده و صرفه جویی هزینه ای و زمانی برای آزمایشگاه  خواهد بود. لذا در ادامه مدیر واحد با همکاری ثبت و شناسایی کننده دانش مزایای اجرای دانش کب شد در آزمایشگاه  را در فرم ثبت دانش آزمایشگاه ی درج می کنند.
در تحلیل و بررسی صورت گرفته، در صورت وجود راه کارهایی برای اجرای بهتر با هدف دستیابی به بهینه اثربخشی دانش کسب شده،
شرح تکمیلی دانش کسب شده را ثبت می نمایند. در راستای تحلیل و توسعه بهتر اجرای دانش کسب شده، مدیر واحد می تواند از کمیته کیفیت کمک گرفته وهمچنین کمیته کیفیت در صورت لزوم از سایر مدیران و معاونت ها هم جهت تصمیم گیری دعوت بعمل می آورد.

6-2-4- اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه:

جهت اجرای بهتر دانش کسب شده  با توجه به تحلیل های صورت گرفته، اقدامات اصلاحی و همچنین پیشگیرانه ( رجوع شود به روش اجرایی اقدام اصلاحی و پیشگیرانه) در جد.ل در نظر گرفته شده قبت می شود.

6-2-5- انتشار و تسهیم دانش و تجربه:​

پس از نهایی شدن دانش و تجربه شناسایی شده با توجه به ذینفان مخاطب :
 1- در سامانه داخلی آزمایشگاه  و حفظ سطوح دسترسی، در دسترس مخاطبین قرار می گیرد
2- در سایت اطلاع رسانی می شود.
3- در فرایند آموزش لحاظ می گردد.
4- ارسال SMS
5- در تابلوهای اعلانات نصب می گردد.
6- در مجلات و سایر انتشارات آزمایشگاه  در نظر گرفته می شود،
7- کانال تلگرامی و..
روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی و انتشارات

6-2-5- توسعه روش اجرایی مدیریت دانش بازاریابی :

در بررسی اثربخشی دانش به اشتراک گذاشته شده:

 • در صورتیکه فرایند های در نظر گرفته شده یا دانش شناسایی شده اثربخشی لازم را نداشته باشد،
 • در صورتیکه راه کارهایی جهت توسعه و بهبود دانش کسب شده شناسایی شود،در فرم ثبت دانش آزمایشگاه ی نوشته شده و اقدامات لازم جهت اصلاح یا توسعه فاریند صرت می گیرد.
به بالای صفحه بردن