ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاه

با توجه به آلوده بودن دستگاههای آزمایشگاهی و پزشکی به مواد بالینی مانند خون ، سرم ، ادرار و وجود انواع ویروسها مانند هپاتیت (HBV,HCV) ، ویروس HIV ، … باکتریها ، قارچها و سایر عوامل بیماریزای دیگر که می توانند در هنگام صدمه دیدن پوست بدن و یا از طریق مخاط و راه های دیگر وارد بدن شده و موجب بیماری شوند . قبل از کار کردن با این دستگاهها باید آنها را کاملا تمیز و ضدعفونی نمود . بنابراین برای حفظ سلامت کارکنان شرکت در بخشهای مختلف اجراء دستورالعمل زیر الزامی می باشد .
 پس از تحویل دستگاه از مشتری و ثبت مشخصات آن ، ابتدا متعلقات اضافی و غیرضروری را از آن جدا کرده و تحویل انبار دهید
 حتما از دستکش های مناسب (بستگی به نوع شرایط از پلاستیکی ، جراحی، ظرفشویی) استفاده نمایید .
 محلول Germocid را به نسبت 3% با آب شیر رقیق نمایید . برای این کار از پیمانه مخصوص استفاده نمایید . (15 قطره از محلول را به ml25 آب اضافه نمایید )
 سطوح قابل رویت و زوایای مختلف دستگاه را با یک پارچه آغشته به محلول رقیق شده ، مرطوب کرده و اجازه دهید تا بمدت 20 دقیقه به همان حال باقی بماند .
 به قسمتهای آغشته به خون و یا سایر مواد بالینی ، از محلول رقیق شده اضافه کرده و بگذارید تا کاملا در محلول حل شود .
 سپس با یک پارچه خشک لکه های موجود را پاک کرده و سطح دستگاه را خشک نمایید .
 توجه داشته باشید که این ماده Germocid برای انواع قطعات از جنس های مختلف کاربرد دارد . اما برای اطمینان بیشتر حتما قبل از استفاده به کتابچه راهنمای هر دستگاه مراجعه و اثرات مواد را بررسی نمایید .
 قطعات جدا شونده از دستگاه که از جنس پلاستیک یا شیشه می باشند را می توانید در آب حاوی هیپوکلریت سدیم (وایتکس) به غلظت 1 تا 5 درصد به مدت 30 دقیقه غوطه ور نمایید .
 برای شستشوی داخلی دستگاهها مانند Bloodgas ، الکترولایت و یا هر دستگاه دیگری که قطعات حساس دارند ، حتما به کتابچه راهنما مراجعه نمایید .
 قطعات فلزی را نیز با استفاده از مایع ظرفشویی یا پودرهای شستشو پاک کرده و بشویید .
در هنگام استفاده از هر ماده ضدعفونی مراقب باشید تا ماده با چشم و مخاط حساس بدن تماس نداشته باشد و در صورت آغشته شدن ، محل را با مقدار زیاد آب شستشو دهید .

دستورالعمل ضد عفونی سمپلرها

کلیه قستمتهای خارجی اغلب سمپلرها را میتوان با محلول صابون تمیز کرد و پس ازآبکشی با آب مقطر در دمای اتاق خشک نمود .

برای ضد عفونی کردن محلول 60% ایزوپروپیل توصیه میشود ( انواع قابل اتو کلاو را نیز میتوان از این طریق استریل کرد ) پیستون باید پس از شستشو با مقدار کمی ازروغن همراه سمپلر ( اغلب silicone grease  ) روغن کاری میشود.

وسایلی که نیاز به  ضد عفونی  داشته اما حتی الامکان نباید خیس شوند بایستی از پارچه یا پنبه آغشته به الکل 70 % ( الکل اتیلیک ) استفاده شود .

ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاه

نحوه ضد عفونی کردن تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی

يخچال ، فریزر ، سانتریفوژ و غیره باید به طور مرتب تمیز شده و نیز به طور متناوب مطابق با برنامه زمان بندی که به وسیله مسئول آزمایشگاه تعیین می گردد ضد عفونی کردند مخصوصا در صورتی که آلودگی مهمی به وجود آید باید فورا این عمل انجام شود.

جهت ضد عفونی نمودن وسایل و تجهیزات قبل از سرویس یا تعمیر آنها در داخل آزمایشگاه و یا قبل از ارسال آنها به خارج از آزمایشگاه می توان از محلول الكل ۷۰٪ و یا محلول های تجارتی استفاده نمود.

نکته مهم : وسایل و تجهیزات قبل از انتقال به بیرون از آزمایشگاه جهت تعمیر و یا تعمیر در داخل آزمایشگاه باید با مواد ضد عفونی کننده مناسب ضد عفونی گردند.

اگر در مورد اهداف شستشو، ضد عفونی و سترون سازی در آزمایشگاه میخواهید بخوانید بر روی لینک کلیک نمایید.

دستورالعمل ضدعفونی کردن تجهیزات(هودهای بیولوژیک)

برای آلودگی زدایی کابیت های کلاس ا, از تجهیزاتی که جداگانه قابلیت تولید، گردش هوا و خنثی سازی گاز فرمالدئید را دارد استفاه می شود.
روش دیگرضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاه: استفاده ی میزان مناسبی پارافرمالدئید با غلظت نهایی ۸٪ پارافرمالدئید در هوا) درون یک ظرف که روی پلیت گرمکن الکتریکی گذاشته می شود. همچنین درون ظرف دیگر، محلول حاوی بی کربنات آلومینیوم به میزان ۱۰٪ بیش از پارافرمالدئید روی یک گرمکن الکتریکی دوم در داخل کابینت قرار داده می شود. سیم برق پلیتها خارج از کابینت درون پریز شود، تا بتوان ظروف را خارج از کابینت به وسیله خاموش و روشن کردن گرمکن کنترل کرد.

اگر رطوبت نسبی زیر ۷۰% است بایستی یک ظرف آب داغ سرباز نیز در داخل کابینت گذاشته شود، سپس درب کابینت ها توسط نوار محکم بسته شود. فضای باز جلوی هود و هواکشهای هود به وسیله یک پوشش پلاستیکی ضخیم که محکم بسته شده، پوشیده می شود تا بتوان از عدم نشت درون اتاق اطمینان یافت. اطراف محل ورود سیم برق به داخل کابینت نیز توسط نوار محکم بسته می شود.

برق مربوط به گرمکن ظرف حاوی پارافرمالدئید وصل می شود و تا زمانی که تمامی پارافرمالدئید تبخیر نشده نبایستی از پریز برق کشیده شود.
کابینت به مدت حداقل ۶ ساعت دست نخورده باقی بماند. سیم پلیت مربوط به ظرف دوم به برق متصل شده تا بی کربنات آلومینیوم نیز تبخیر شود، سپس پریز برق قطع شده هود شیمی برای دو بار به مدت هربار ۲ ثانیه روشن می شود تا گاز بی کربنات آلومینیوم کاملا در داخل کابینت گردش کند. کابینت به مدت ۳۰ دقیقه قبل از باز شدن درجلوئی و برداشتن پوشش پلاستیکی دست نخورده باقی می ماند. سطوح کابینت قبل از استفاده مجدد بایستی کاملا تمیز شود.

البته این یک روش بسیار خطرناک است و به پرسنل ویژه آموزش دیده نیازمند است. تمامی خروجی های اتاق (از قبیل پنجرهها، درها و …) بایستی به وسیله نوار چسب (یا مشابه آن قبل از تولید گاز کاملا بسته شوند. با استفاده از دمای در حدود حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۷۰٪ می توان هود آزمایشگاهی را ضدعفونی نمود. قبل از اجازه ورود به پرسنل بایستی بخارات منطقه تهویه شده باشد و در صورت ورود به اتاق قبل از تهویه، بایستی افراد از ماسکهای تنفسی مناسب استفاده نمایند. از گاز بی کربنات آلومینیوم می توان به عنوان خنثی کننده فرمالدئید استفاده کرد.

دستورالعمل ضدعفونی کردن دستگاه سانتریفیوژ

شکستن لوله های محتوی مواد بالقوه آلوده درون سانتریفیوژهای فاقد باکتهای درپوش دار اگر هنگام کار دستگاه شکستگی رخ دهد، موتور بایستی خاموش شود و سانتریفیوژ بسته بماند برای مثال ۳۰ دقیقه) تا کاملا متوقف شود. اگر بعد از توقف سانتریفیوژ شکستگی مشاهده شد، درب دستگاه بایستی فورا بسته شود (حدود ۳۰ دقیقه در هر دو حالت، مامور حفاظت زیستی بایستی اطلاع پیدا کند.
اگر لازم باشد دستکش های کلفت همراه با دستکش یکبار مصرف مناسب پوشانده شده و در تمام مراحل از آن استفاده شود. بایستی از پنس برای پیدا کردن و در آوردن خرده شیشه ها استفاده شود.

کلیه لوله های شکسته شده، قطعات متلاشی شده شیشه ها، باکتها، تروینونها و روتورها بایستی در یک ضدعفونی کننده که موجب زنگ زدگی نمی شود و بر ضد ارگانیسم های مربوطه فعال هستند قرار داده شوند. لوله های شکسته نشده و درپوش دار ممکن است در یک ظرف ضدعفونی کننده جداگانه گذارده و دوباره استفاده شوند.

به بالای صفحه بردن