تجهیزات آزمایشگاه

لیست تجهیزات آزمایشگاه

تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟ لیست تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی مجموعه ای از ابزار و وسایل آزمایشگاهی هستند که استفاده از آنها برای دانشجویان رشته های علوم پایه، محققین و دانشمندان آزمایشگاه ضروری است. خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید از تامین کنندگان معتبر انجام شود تا بتوان در خصوص کیفیت آن اطمینان داشت. تجهیزات آزمایشگاهی باتوجه به نوع هر آزمایشگاه متفاوت است. رشنو لب در این مقاله با در اختیار قراردادن لیست کامل تجهیزات آزمایشگاهی اطلاعات شما را در این زمینه بروز خواهد کرد.

وسایل و مواد مورد نیاز جهت نمونه گیری و ویژگی های مربوط به ظروف جمع آوری نمونه:

وسایل و لوازم مورد نیاز آزمایشگاه  مورد نیاز جهت نمونه گیری و ویژگی های مربوط به ظروف جمع آوری نمونه بسته به نوع نمونه و آزمایش مورد نظر متفاوت بوده و دارای تنوع فراوان است که در این بخش به نکات مهم در رابطه با هر آزمایش اشاره می گردد:

Activated Clotting Time (ACT): یک لوله محتوی فعال کننده تماسی انعقادی مانند سلیت (celite)، کائولین یا پارتیکل های شیشه ای مورد نیاز است .در روش هایی که به جای لوله ا زکارتریج استفاده می شود می توان خون کامل را داخل یک لوله یا سرنگ پلاستیکی جمع آوری نمود و سپس سریعا آن را به کارتریج منتقل کرد .

ACTH,Plasma:از سرنگ سرد شده (chilled) و دو لوله پلاستیکی درب بنفش (EDTA) که از قبل در یخ سرد شده اند استفاده            نمایید .ACTH  جذب شیشه می شود.

Alminium, Serum or Urine:نمونه سرم در لوله های عاری ازفلز جمع آوری گردد.نمونه ادرار در ظرف هایی که  با اسید شسته شده اند جمع آوری شود .

ADH,Plasma:از لوله درب بنفش (EDTA) از قبل سرد شده استفاده نمایید.

Brucellosis,Culture:بهتر است خون در بطری های بای فازیک کشت خون جمع آوری گردد.

Calcium,urine:از ظروف جمع آوری پلاستیکی یا بطری شیشه ای شسته شده بااسید استفاده نمایید.

CSF: از لوله های سترون استفاده شود.

Copper, Serum,Urine,CSF,Liver:از لوله های فاقد عناصر کمیاب و بدون ضد انعقاد استفاده نمایید .برای ادرار ظرف پلاستیکی و ترجیحا پلی اتیلن شسته شده با اسید استفاده شود.

Cryofibrinogen,Plasma:در صورت لزوم ممکن است لوله ها قبل از نمونه گیری تا 37 درجه سانتی گراد گرم شوند .

Cryoglobulin, Serum:لوله ها باید قبل ازنمونه گیری تا 37 درجه سانتی گراد گرم شده باشند .

Delta(5)-Aminolevulinic Acid,Urine:جمع آوری ادرار باید در ظرف تیره رنگ انجام شود.

Fecal fat,Quantitative.72 Hour Collection:از ظروف پلاستیکی که از قبل وزن آن تعیین شده استفاده گردد.

Glucagon,Plasma:خون را درون لوله درب بنفش (EDTA) از قبل سرد شده بریزید و بلافاصله به آزمایشگاه ارسال نمایید .

Hemosideric Stain,Urine:در صورتی که بررسی ابتدایی جهت تفسیر با مشکل روبرو شود از ظرف و لوله های سانتریفیوژ عاری از آهن استفاده شود .

Homovanillic Acid,Urine:از ظرف پلاستیکی استفاده شود .

Iron,Serum: از لوله درب قرمز (لخته ) شسته شده با اسید استفاده شود.

Lead,Blood:از لوله های مخصوص فاقد سرب(lead-free) استفاده شود .

Lead ,Urine: از ظرف ادرار پلاستیکی (ترجیحا پلی اتیلن ) شسته شده با اسید (نیتریک ) که با آب دیونیزه به قدر کافی شسته شده باشد استفاده گردد.

Magnesium,Manganese,Mercury,Urine: از ظرف ادرار پلاستیکی شسته شده با اسید استفاده نمایید .

Manganese.Serum or Blood : از لوله های مخصوص فاقد فلز (metal-free) استفاده شود .

Myoglobin,Qualitative,Urine:از ظرف ادرار تمیز و فاقد مواد شیمیایی و ترجیحا پلاستیکی استفاده شود .

Porphyrinse, Quantitative,Urine:از ظرف تیره رنگ یا فویل پیچ شده استفاده نمایید .

Pulminary Surfactant.Amniotic Fluid: از لوله های سیلیکونی استفاده نکنید.

Schilhing Test: از ظرف بزرگ ترجیحا پلاستیکی که قابل اندازه گیری بوده و فاقد آلودگی با مواد رادیواکتیو باشد استفاده نمایید

Semen Analysis:از ظرف شیشه ای یا پلاستیکی تمیز ،خشک و با دهانه گشاد استفاده کنید که دردمای 40-20 درجه سانتی گراد گرم شده باشد و ضمنا فاقد ترکیبات دترجنت یا سایر مواد سمی باشد.

Zn,Serum or Plasma: از لوله های فاقد فلز استفاده نمایید.

Zn,Urine:از ظرف پلاستیکی شسته شده با اسید استفاده نمایید.

تجهیزات آزمایشگاه

دسته بندی مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی
بسته به نیازمندی محیط های آزمایشی، تجهیزات آزمایشگاهی را می‌توان به 6 دسته تقسیم بندی کرد. سکوبندی آزمایشگاهی، ظروف شیشه ای، لوازم اندازه گیری، دستگاه های آزمایشگاهی، تجهیزات ایمنی و لوازم ساده آزمایشگاهی، همگی جزئی از دسته بندی تجهیزات ضروری آزمایشگاه تلقی می شوند. لوازمی که بهتر است با اطمینان از کیفیت و مرغوبیت خریداری شوند. فروشگاه شیمی پژوه سهند با به فروش رساندن تمامی محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی، با کیفیت ترین لوازم را از بهترین برندها در اختیار کاربران قرار میدهند.

سکوبندی آزمایشگاهی
اولین گام برای ساخت یک محیط آزمایشگاهی کاملا ایمن و کاربردی، نصب و استفاده از سکوبندی آزمایشگاهی میباشد. سکوبندی هایی تشکیل شده از کابینت، میز، سینک آزمایشگاهی و… که امکان انجام فعالیت ها را در محیط میسر می کند.

شیشه آلات آزمایشگاهی
مخاطره آمیز بودن محیط های آزمایشگاهی است که انجام آزمایش ها را به استفاده از ظروف شیشه ای مقاوم روی آورده است. ظروف شیشه ای آزمایشگاهی که در اشکال مختلف و کاربری های متنوع در دسترس کارکنان آزمایشگاهی قرار میگیرد.

لوازم اندازه گیری
دستیابی به نتایج دقیق، توسط لوازم آزمایشگاهی با دقت بالا که مختص به کار اندازه گیری هستند، صورت می گیرد. لوازمی از قبیل پیپت، بورت، استوانه مدرج و… که به نوعی از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد و ضروری محسوب می شوند.

دستگاه های آزمایشگاهی
درست است که بخش عمده فعالیت ها در آزمایشگاه با کمک نیروی انسانی و توسط لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی ساده تر صورت میگیرد، ولی در برخی از آزمایش ها به جهت خطرناک بودن شرایط، استفاده از دستگاه های آزمایشگاهی عمومی و یا تخصصی الزامی میشود. دستگاه هایی همچون انکوباتور، هات پلیت، آون آزمایشگاهی، اتوکلاو، PH متر و…

تجهیزات ایمنی
توجه به حفظ سلامت کارکنان موضوعی است که پیش از هر چیزی باید در اولویت قرار گیرد. به همین جهت است که تجهیزات آزمایشگاهی ایمنی برای کارمندان نظیر عینک، لباس مخصوص، دستکش، دوش و چشم شوی آزمایشگاه و… در لیست ضروری ترین لوازم آزمایشگاهی جای میگیرند.

لوازم ساده آزمایشگاهی
جز این موارد، شاید وجود برخی لوازم آزمایشگاهی همانند قیف، هاون چینی، چراغ الکلی و یا گازی، دماسنج، همزن شیشه ای و… برای انجام آزمایش، در نگاه اول مورد نیاز به نظر نرسد؛ اما قطعا استفاده از آنها در محیط های آزمایشگاهی ضروری و لازم می باشد.

سوالات متداول در خصوص تجهیزات آزمایشگاهی

  • منظور از تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

تجهیزات آزمایشگاهی مجموعه ای از ابزار و وسایل آزمایشگاهی است که برای محققین و دانشمندان آزمایشگاه ضروری است. تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به نوع آزمایشگاه متفاوت است.

سکوبندی آزمایشگاهی، انواع میز، صندلی و کابینت، انواع هود آزمایشگاهی، انواع دستگا های آزمایشگاهی، وسایل آزمایشگاهی و غیره از جمله مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی محسوب می شوند.

  • خرید تجهیزات آزمایشگاهی دست دوم و نو چگونه انجام می شود؟

برای خرید انواع تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی می توانید به وب سایت رشنو لب مراجعه کنید.

  • قیمت تجهیزات آزمایشگاهی چند است؟

قیمت تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی می تواند در بازه های زمانی مختلف متفاوت باشد. برای آشنایی با قیمت روز لوازم آزمایشگاهی می توانید با کارشناسان شرکت پویا صنعت رشنو تماس بگیرید.

به بالای صفحه بردن